logo
Home / Articole / Cum să fac să simt că "Viața are din nou culoare"?

Cum să fac să simt că "Viața are din nou culoare"?

Despre masaj si beneficiile lui asupra sanatatii dumneavoastra

Cine a citit cartea „Cele 5 limbaje ale iubirii” (dr. Gary Chapman) a inteles ca pentru multi oameni atingerea este esentiala si lipsa ei se traduce ca o „uscaciune sufleteasca”.

Muncim mult sau foarte mult, alergam continuu de colo-colo sa indeplinim diversele treburi. Si ne trezim intr-o zi ca simtim ca nu ne mai bucuram de viata, o simtim terna si apasatoare. Bucuria nu mai e bucurie si chiar si cand avem reusite parca nu mai putem sa ne bucuram de ele cu adevarat. Ne simtim impovarati si obositi (desi am dormit suficient).

A apela la masaj, poate suna pentru unii exagerat. Dar dupa ce primesc un masaj bun, wow…Viata devine din nou colorata! Aceasta deoarece ei reusesc sa se destinda si sa se relaxeze atat la nivel fizic dar, mult mai important, la nivel afectiv-emotional. Constata ca au devenit mai calmi, mai binevoitori, mai zambitori si mult mai fericiti. Unii nici macar nu si-au dat seama ca aveau nevoie de „atingere”.

Puteti cere sa va faca masaj cuiva apropiat, partenerului sau unui profesionist. Nu conteaza cine, important e doar sa va simtiti confortabil cu acea persoana si sa fiti deschisi fata de ea. Relaxarea va va readuce o stare de bine si de confort. Vrei aceasta?

A propos, stiati ca oamenii relaxati sunt mai productivi si mai eficienti decat ceilalti? Si asta se manifesta atat in relatiile lor profesionale si de familie cat si in cele ocazionale.

Va invitam, deci, sa va faceti un obicei bun in a apela la masaj cat mai des si cat mai constant (noi recomandam macar un minimum de 1 data/saptamana).